Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

Πέρασαν και από την Καστοριά οι γυναίκες του ΑΜΥΝΤΑ…

Η Γυναικεία ομάδα του ΑΜΥΝΤΑ Αμυνταίου, πήρε την ρεβάνς από την ήττα του κυπέλλου, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ομάδας του ΑΟΑ Καστοριάς
με 25 - 29...

Η ομάδα του Αμύντα παρουσιάστηκε διαβασμένη και με ηγέτιδες στο σκοράρισμα τις Τσιομπάνου (11γκ) και Γεωργιάδου (7γκ), κατάφερε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, να πάρει προβάδισμα 3-4 τερμάτων, το οποίο διατήρησε εύκολα στη συνέχεια του αγώνα.
  Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν μετά το πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με καλή αμυντική λειτουργία περιόρισαν τα επιθετικά ατού της Καστοριάς και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες στο σκορ 10-13.
  Το συγκρότημα του Ηλία Ταρε προσπάθησε στο Β’ μέρος, να ανατρέψει τα δεδομένα του παιχνιδιού,  παρά τις προσπάθειες των Παπαβασιλείου (9γκ), Ζύγουρα Α. (6γκ) και Ζύγουρα Ι. (5γκ), ο Αμύντας διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και  χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έφτασε στην 3η διαδοχική νίκη.
  Για τον Αμύντα, η Τζούλια Σκόδρα σχολίασε:  «Η σημερινή νίκη έχει διπλή αξία, διότι αφενός κερδίσαμε μια   από τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες της κατηγορίας, αφετέρου η επιτυχία αυτή επετεύχθη στην έδρα της.
  Είμαστε σε καλό δρόμο, η ομάδα παιχνίδι με παιχνίδι βρίσκει τα πατήματα της και ευελπιστούμε σε ανάλογη συνέχεια».

Δεκάλεπτα: 5-5, 8-10, 10-13 (ημίχρονο), 16-19, 20-24, 25-29
Διαιτητές: Κάργατζης-Κυριακου
Α.Ο.Α Καστοριάς (Ν. Σαλαγιάννης): Δέλλα, Τολιοπούλου , Ζύγουρα Α. 6, Ζύγουρα Ι. 5, Τζιφονώτα 4, Λάζου, Γκάτζιου, Μπαζίνα, Παρασκευαϊδου , Παπαβασιλείου 9, Παπαρίζου , Πόπη, Σαββοπούλου 1.
Αμύντας Αμυνταίου (Ν.Γιώσκος): Κόρρα (τφ), Γιαπουντζή (τφ), Μπάντη 1, Παπαβασιλείου 4, Σκόδρα Τζ. 1, Σκόδρα Τ. 2, Ρακοπούλου 2, Τσιομπάνου 11, Χριστογούλα Τσένκο 1, Γεωργιάδου 7, Γαλμπάδη.

-43

Η ομάδα που θα καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου θα αγωνιστεί σε αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α1