Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2016

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα ο ΑΜΥΝΤΑΣ…

Ο Αμύντας Αμυνταίου δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1, καθώς ηττήθηκε στο γήπεδο του από την Αναγέννηση Άρτας με 18-30.

Οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων αμυντικά -το θεωρητικά δυνατό τους σημείο- αφού η αδυναμία αλληλοκαλύψεων στο κέντρο της άμυνας, έδιναν τη δυνατότητα στις έμπειρες παίκτριες της Αναγέννησης να σκοράρουν με χαρακτηριστική ευκολία.
  Οι παίκτριες του Αμύντα μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο 20 λεπτό (7-10), «κόλλησαν» στο τελευταίο 10λεπτο, ευκαιρία την οποία οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν να πάει ανεκμετάλλευτη, σημείωσαν επί μέρους σκορ 6-3 και μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα 6τεμρμάτων (10-16).
  Στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Γιώσκου, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και έτσι το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε δίχως κάτι άξιο αναφοράς.

5λεπτα: 1-0, 3-3, 5-7, 7-10, 8-12, 10-16 (ημχ.), 11-19, 12-19, 14-20, 16-24, 17-28, 18-30
Διαιτητές: Γιάννου- Πήτας
ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Τζαραλή, Κυρλιάνη (τ/φ), Μπάντη 3, Ζντράβερσκα 7, Ρακοπούλου Ηλ. 2, Κωτσοπούλου, Παπαδάκη, Σουμελίδου 1, Τσιομπάνου 3, Ταϊρίδου (τ/φ), Ρακοπούλου Ελ., Παρασκευοπούλου, Καλογήρου 2, Νταμπίζα, Χατζή.
Δίλεπτες Αποβολές: 3,  Πέναλτι: 4/4
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ιόνκα Δήμου): Καλασνίκλοβα, Μπαλάφα 6, Καλοϊδή 4, Μπίζα, Σμαρδέλη 3, Βέμη, Σκάρα 4, Μέγα, Βράτσεβα 5, Κανάρα, Δημητρίου 8, Χήτα.
Δίλεπτες Αποβολές: 3,  Πέναλτι: 4/6