Τρίτη 2 Μαΐου 2017

Έκανε το «μπάμ» ο ΑΙΑΝΤΑΣ Αμυνταίου στην Πτολεμαΐδα…

Απρόσμενη και συνάμα παλικαρίσια νίκη σημείωσε ο ΑΙΑΝΤΑΣ Αμυνταίου στην Πτολεμαΐδα, επικρατώντας του πρωτοπόρου ΑΠΣ με 60 - 67.

Οι παίκτες του Λάζαρου Φωτιάδη αν και ουραγοί στον βαθμολογικό πίνακα και με μαθηματικές μόνο ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, κοίταξαν στα μάτια τους παίκτες του ΑΠΣ και ολοκλήρωσαν ημίχρονο προηγούμενη με την ελάχιστη διαφορά 30-31.
  Στο β’ μέρος, με όπλο την άμυνα, η ομάδα του Αμυνταίου δεν επέτρεψε τον ΑΠΣ να πάρει ξεφύγει στο σκορ και επιδεικνύοντας μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη πήρε προβάδισμα 4πόντων (58-62) 1λεπτό πριν το τέλος.
  Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών, εκεί όπου οι παίκτες του Αίαντα ήταν ψύχραιμοι παίρνοντας τη νίκη καθώς και το δικαίωμα να ελπίζουν σε παραμονή στην Α Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥΜ.
  Παιχνίδι τελικός, ακολουθεί για τον ΑιΑΝΤΑ που θα φιλοξενήσει στο ΔΑΚ Αμυνταίου τον Γ.Σ. Σιάτιστας, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΔΥΜ.